Mario Kubaš

Mario Kubaš

ředitel festivalu Modrý kocour
mario@festival-modry-kocour.cz
Manažer, jachtař, podnikatel a univerzitní pedagog


Herectví se začal věnovat na gymnáziu v Turnově a pod vedením Petra Hakena se postupně dohrál ke slovům Jana Císaře: „Pane kolego, měl byste jít na DAMU.“ Stalo se tak v Úpici v roce 1998. Tak tam šel, vzali ho a zase odevzali. Přestěhoval se proto na rok do Prostějova za divadlem Hromadná procházka.

Zlákán však byl poté Filozofickou fakultou Masarykovy univerzity v Brně, kde studoval uměnovědy, estetiku a religionistiku, pak zpět Praha a žurnalistika, pak pařížská Sciences-Po kulturní management, pak doktorát na Univerzitě Karlově. Během studií hrál v bezmála deseti filmech (mj. Děvčátko, Pusinky, U mě dobrý), za roli Karla v Děvčátku dostal cenu za nejlepší mužský herecký výkon na mezinárodním filmovém festivalu v Soluni.

V letech 2009 – 2014 působil v kulturní redakci České televize jako redaktor, editor a moderátor.
V současnosti přednáší na Arts managementu VŠE kulturní management, média a ekonomiku kultury. Stal se stipendistou programu vlády Spojených států amerických zaměřeného na studium americké kultury a společnosti, americký velvyslanec jej u sebe doma jmenoval čestným ambasadorem Fulbrightova stipendia.

Mario je spoluzakladatelem e-learningového portálu culturematters.cz. Rád se nerušeně prochází, poslouchá Mahlera, Janáčka, Zelenku, hraje šachy a snaží se dočíst Muže bez vlastností. Je milovníkem jachtingu a moře, na kterém každoročně tráví 2–3 měsíce. Pro kulturní a kreativní nadšence všeho druhu před lety založil Arts jachtu, která rok od roku rostla, až se nedávno přerodila v profesionální sailingovou agenturu THIS IS BLUE, kde jako kapitán a admirál pořádá flotilové plavby po Středozemním a dalších mořích.


PARTNEŘI FESTIVALU