herecká dílna festivalu Modrý kocour 2018
herecká dílna festivalu Modrý kocour 2018
herecká dílna festivalu Modrý kocour 2018

Herecké dílny festivalu Modrý kocour 2018, foto Marek Douša

 

Herecká dílna 2019 "Divadlo Utlačovaných"

vede Lek Tor (Německo)


Vyzkoušejte různé interaktivní možnosti "Divadla Utlačovaných" podle Augusta Boala. Lek ji učí od osmdesátých let minulého století ve více než patnácti státech. Zaměření dílny tkví především v oblasti Neviditelného divadla. Herecká dílna je určena nejen pro herce, ale i pro scénáristy a pro všechny, kteří chodili do divadla doposud pouze jako diváci. Jako bonus dilny získají účastníci výuku exotického cizího jazyka v Kalawačtině. Lek zaručuje účastníkům zábavu!


Účastníci dílny se dozvědí, co se skrývá za termínem "Divadlo Utlačovaných". V dílně dále využijeme formy divadla fórum a procesního divadla. Procesní divadlo je forma divadla, která se zabývá aktivně improvizací a zaměřuje se na příčiny a důsledky narušení komunikačních schopností a souvisejících překážek (většina problémů vznikají kvůli nedostatku komunikace). Současně odstraníme klasický rozdíl mezi hercem a divákem. V tomto procesu se herec často může stát divákem a divák se může stát hercem s tím rozhodujícím rozdílem, že divák, který se stane hercem, neví během akce, že je herec. Procesní divadlo pracuje intuitivně, improvizuje, interaguje s prvky epického divadla, je pokusem o další rozvoj divadla utlačovaných, které založil Augusto Boal.


"Divadlo by nemělo pouze interpretovat realitu, ale mělo by ji pomáhat jí změnit." Toto krédo od Augusta Boala používá Lek jako základ svých interaktivních divadelních workshopů. Nejedná se o přednášku nebo o přeříkávání monologů z papíru. Jedná se o workshop, při kterém se hraje, běhá se, křičí se anebo se absolutně mlčí. Je to workshop, při kterém se ze skupiny herců skrze hru stává kolektiv. Workshop, kdy je student skoro neustále v pohybu, ale neřeší se jeho fyzická zdatnost.


A v neposlední řadě mohou účastníci zafungovat jako scénáristé, kteří společně zaznamenají průběh workshopu. Kdo ví, možná vznikne skvělá divadelní hra. Jako výsledek dílny totiž nevylučujeme krátké představení, které uvedeme během festivalu. Rozhodneme se společně.


Studenti nepotřebují nic jiného než oblečení, ve kterém můžou ležet na zemi, skákat a běhat, dále šátek či šál, jeden pár tkaniček a blok a tužku na zápisky.


Dílna bude probíhat v českém jazyce, ale je také vhodná pro účastníky, kteří mluví anglicky, německy, slovensky, maďarsky, polsky nebo kteří vůbec nemluví.

Maximální počet účastníků je 20!


Lek Tor

Lek Tor (pseudonym)

Lek se narodil, vyrostl a studoval v Německu. Už jako dítě hrál divadlo. Studoval literaturu, věnoval se psychologii, absolvoval v oboru literární věda. Lek je certifikovaný kulturní manažer a školil se mj. na Mezinárodní teatro-terapeutické konferenci v Olomouci.


Pracuje jako performer, hudebník, kulturní manažer, učitel německého jazyka (vyučování pomocí divadelních technik), je člen kulturní komise v Berlíně – hodnotí mezinárodní financování kulturních a vzdělávacích projektů. Píše povídky, básně, pohádky a scénáře.

Lek je iniciátorem, scenáristou a hercem prvního experimentálního dokumentárního filmu s tzv. neviditelným divadlem. Film "Inner noise" dokumentuje situace v pohraničním městě Görlitz (DE) - Zgorzelec (PL) v době pohraničních kontrol.


Vede workshopy intuitivního psaní, improvizačního divadla a divadelní dílny s alternativními a experimentálními formami divadla (jako např. "Divadlo Utlačovaných") v mezinárodních projektech v různých státech, např. divadelní workshop během mezinárodního filmového festivalu Festival International du Film de Nancy „Aye Aye“ (Francie). Lek se věnuje i teatro-terapeutické práci v krizových oblastech v Arménii, Gruzii a na Ukrajině.Herecká dílna se bude jako již tradičně konat v zrcadlovém sále Kulturního Centra Střelnice, Markova 311, Turnov. Dílny 2019 budou probíhat ve čtvrtek 21. února a v pátek 22. února od 9:00 ráno do 17:00 odpoledne.


Cena dílny 2019


A) Účast na dílnách s jídlem a bez ubytování
1500 Kč Poplatek zahrnuje:
 • vstup na oba dva dny dílen (čtvrtek a pátek)
 • 4x jídlo: oběd a večeře ve čtvrtek a pátek
 • permanentku na celý festival

B) Účast na dílnách s jídlem a ubytováním na dvě noci
1700 Kč Poplatek zahrnuje:
 • vstup na oba dva dny dílen (čtvrtek a pátek)
 • 4x jídlo: oběd a večeře ve čtvrtek a pátek
 • permanentku na celý festival
 • dvě noci ubytování (ze čtvrtka na pátek a z pátku na sobotu) ve Žluté ponorce na matraci ve vlastním spacáku
  (Za příplatek 100 Kč je možný nocleh již ze středy na čtvrtek.)

C) Účast na dílnách s ubytováním na tři noci a pobytem na celém festivalu
2100 Kč Poplatek zahrnuje:
 • vstup na oba dva dny dílen (čtvrtek a pátek)
 • 7x jídlo: oběd a večeře ve čtvrtek, pátek a sobotu, oběd v neděli
 • permanentku na celý festival
 • tři noci ubytování (ze čtvrtka na pátek, z pátku na sobotu a ze soboty na neděli) ve Žluté ponorce na matraci ve vlastním spacáku
  (Za příplatek 100 Kč je možný nocleh již ze středy na čtvrtek.)

Přihlášky jsou platné pouze s platbou zálohy 1000 Kč na účet festivalu Modrý kocour č.ú.: 2401383873/2010. Do poznámky příjemci k platbě uveďte Vaše jméno. Zbytek platby budeme vybírat v hotovosti na místě před zahájením dílny.

Abychom zachovali kvalitu práce a komunikace během dílen, kapacita je omezena!
Neváhejte a přihlašte se hned!


Přihláška na dílnu →

PARTNEŘI FESTIVALU