DZIADEK (DĚDA) / Walny-Teatr Warszawa DZIADEK (DĚDA) / Walny-Teatr Warszawa

PÁTEK 24. února 21.30–22.30

60 min. / KC Střelnice

DZIADEK (DĚDA) / Walny-Teatr

loutkové divadlo, retrospektivní představení o vztahu dědy s vnukem


Děda je představení vycházející z autentických poznámek autorova dědečka, v nichž se proplétá radost z obyčejných činností života, jako je česání jablek nebo výsadba jahod, s těžkými životními zkušenostmi: nemoc, smrt blízkých. Hra je retrospektivou, která začíná v den pohřbu dědy a končí dnem narození jeho vnuka. Přátelství a vzájemná podpora dědy a vnuka (loutky a loutkáře) jsou dramaturgickou osou celé hry. Děda uvádí vnoučka do života, učí ho hodnoty. Pro vyprávění životního příběhu využívá představení různé loutkářské techniky (maňásky, marionety, figurky) a trikové předměty, které před očima diváků mění své funkce.


Autor, scéna, loutky, režie: Adam Walny
Hraje: Adam Walny


Walny-Teatr (Warszawa)

Divadlo Walny-Teatr vzniklo v roce 1999 (navzdory tomu, že od roku 1995 působilo pod jinými názvy, mj. Wielki Teatrzyk Świata /Velké divadýlko světa/ a Teatr Bezradny /Bezmocné divadlo/) z iniciativy Adama Walného, absolventa režie Fakulty loutkového divadla Divadelní akademie ve Varšavě, stipendisty Ministerstva kultury a národního dědictví.

Divadlo ve své práci proniká do různých tradic divadla loutky, masek a objektů a to jak ve studiích a na jevištích, tak i v pouličních podmínkách. Využívá loutky také mimo scénu: ve výuce, terapii a divadelním umění. Adam Walny je tvůrcem a hercem mnoha her, např. Kejklíř a Smrt, Motýl, Genesis, Kameník, Tajemství Vánoc, Dědeček, Noe, Don Quijote, Opus Hamlet, Shakespeare – Made in Poland nebo Příběhy kapky vody, s nimiž se účastní nejvýznamnějších loutkářských festivalů v Polsku i zahraničí. Je laureátem mnoha prestižních ocenění. Adam Walny je také autorem příručky pro loutkové divadlo Divadlo objektu (SDK 2007) a zakladatelem Institutu loutkového umění a divadla objektu v Ryglicích.


PARTNEŘI FESTIVALU