TROJLÍSTEK POHÁDEK / Divadýlko Mrak Havlíčkův Brod

PÁTEK 24. února 8.30–9.20

50 min. / Městské divadlo Turnov

TROJLÍSTEK POHÁDEK / Divadýlko Mrak

pohádkové vyprávění o Lojzovi a Líze - O Otesánkovi, O Budulínkovi, Hrnečku vař!


Lojza a Líza, hlavní hrdinové pohádky, žijí na svém jihočeském ranči. Lojza jako správný tramp ve výslužbě, kytaru z ruky odkládá jen když spí nebo má hlad. Líze dojde trpělivost, když už je dům celý vyjedený a střechou prší rovnou do postele. Lojzu vyžene opravit střechu a sama se vydá do lesa, kde místo hub a jahod najde prapodivnou osůbku, ze které se vyklube pravá pohádková babička. Líza babičku mile překvapí tím, že jí daruje poslední krajíček chleba. Babička ráda pomáhá každému, kdo jí přesvědčí, že má dobré srdce. Kde nestačí dobrá rada, tam pomůžou její kouzla a čáry. Líze, daruje kouzelný hrneček, který navaří kaše, co jen bude chtít. Stále hladový Lojza ale jeho kouzla zneužije, a tak kaše zaplaví celý dům a on sám se v ní málem utopí. Na Lízu ze sobeckého Lojzova chování padá někdy smutek a někdy vztek. Jednoho dne zjistí, že všechny chmury zažene miminko…

Veselá pohádka, propojení činohry, využití polomasek a použití osmnácti loutek nejrůznějších druhů, špetka strachu a legrace, to vše ve stylu country – neobvyklé spojení, které nic neubírá na poetice české pohádkové klasiky, ani stylu hry Divadýlka Mrak. Na Miniteatru 2003 v Havířově oceněno Hlavní cenou dětské poroty a cenou za režii.


Na motivy klasických pohádek napsali: Yvonna Kršková a Jan Prokeš
Režie: Jan Prokeš
Loutky vytvořil: Luboš Sobotka


Divadýlko Mrak (Havlíčkův Brod)

Poučeni a vyzbrojeni zdravou dávkou teorie i praxe z Lidové konzervatoře – obor režie a dramaturgie – Josef Melena a Yvonna Kršková založili toto loutko-činoherní – dnes alternativní divadýlko. Jejich první kroky vedl dlouholetý člen Divadla Drak v Hradci Králové Boris Šlechta, dále pak vedly klikaté cestičky osudu Mraků až k Janu Prokešovi – režisérovi a principálovi pražského Divadla Elf.

A právě v sestavě Prokeš - Kršková - Melena – dostalo Divadýlko Mrak svůj osobitý výraz a divadelní "obličej". Všechny komedie pocházejí z jejich autorské dílny a jsou psány hercům "přímo na tělo". Ve svých inscenacích tvůrci vycházejí z klasických pohádek či témat i reálného prostředí a tyto vjemy s pokorou přepisují do dnešní divadelní řeči tak, aby i v dnešní době pohádková moudrost pohladila i poučila dušičky malých i velkých diváků.


PARTNEŘI FESTIVALU