VÁZÁNÍ KYTICE / Pivovarská zahrádka Miletín VÁZÁNÍ KYTICE / Pivovarská zahrádka Miletín VÁZÁNÍ KYTICE / Pivovarská zahrádka Miletín

ČTVRTEK 23. února 18.30–19.30

60 min. / KC Střelnice

VÁZÁNÍ KYTICE / Pivovarská zahrádka Miletín

lyrická mystifikační tragikomedie ze života Karla Jaromíra Erbena


Vázání Kytice je mystifikační tragikomedie ze života Karla Jaromíra Erbena. Jako první a jediná divadelní hra přibližuje životní osudy jednoho z nejvýznamnějších básníků naší literatury a představuje ho dnešním divákům jako člověka z masa a kostí. V životním příběhu hledá inspiraci a vysvětlení pro jeho charakteristickou pochmurnou tvorbu. Hra si pohrává s myšlenkou - co když hororová Kytice měla být původně milá a vlídná Květinka?

Starý K. J. Erben na sklonku života vypráví o vzniku Kytice. Vzpomíná na své mládí, kdy byl zamilovaný do dívky Marušky. Maruška žila z rozumu s jeho nejlepším přítelem Janem Nepomukem Lhotou. Její srdce však patřilo právě Erbenovi. Po velkém miletínském požáru Erben Marušku opustil a odjel zpět do Prahy. Po deseti letech se vrací, aby se pochlubil svou novou knihou plnou lásky, přátelství a naděje. Zjišťuje, že jeho blízcí na tyto věci dávno zapomněli, a že jeho náhlý odjezd měl vážnější následky, než si kdy dokázal představit. Celá hra je prodchnutá odkazy na Erbenovu tvorbu a upravenými básněmi nikoli pro zlehčení, ale vykreslení romantické básnické povahy K. J. Erbena. Z celé hry se tak stává poeticky laděný příběh o neopětované lásce.


Autor: Štěpán Hak
Režie: Martin Hlavatý
Hrají: Jiří Exner, Štěpán Hak, Martin Hlavatý, Jana Horáková, Šárka Horáková, Gabriela Paulusová
Výtvarník: Jan Kněžourek
Kategorie: lyrická tragikomedie


Pivovarská zahrádka Miletín

Soubor Pivovarská zahrádka Miletín funguje od roku 2011. Už svým prvním nastudováním hry svého dramatika Štěpána Haka oslovili širší publikum. V r. 2012 zvítězili v divácké soutěži na Sněhovém Brněnci. Jejich další hra o období Pražského jara a normalizace s názvem Husička byla ze Sněhového Brněnce doporučena na národní přehlídku. Na Březnovém festivalu v Praze – Dolních Chabrech dokonce zvítězila. Scénář Štěpána byl dvakrát oceněn porotou. Taktéž i herecký výkon Jany Horákové.

Svou nejvýraznější hru sehráli pouze třikrát z důvodů toho, že patří jen do Miletína. Hra Elita, která vyprávěla o schůzi zastupitelů Miletína, získala i jako nesoutěžní inscenace ocenění poroty Miletínského jara 2014 pro celý herecký ansábl (17 herců) a duo Hak/Hlavatý ocenily autorským přínosem k inscenaci. Jako jediný soubor v ČR byli vybráni k prezentaci ochotnického divadla pro reportáž TV Nova do pořadu Víkend, kde se mj. odhalilo plánované natáčení celovečerního snímku na podporu ochotnického divadla v ČR a SR ve spolupráci s produkční společností 11:11 Production. Projekt s názvem Věřte na zázraky má za cíl finančně podpořit v řádech několika milionů aktivní ochotnické soubory.


PARTNEŘI FESTIVALU