ZÁBLESK / TADAM Liberec ZÁBLESK / TADAM Liberec

ČTVRTEK 23. února 17.00–17.20

20 min. / Městské divadlo Turnov

ZÁBLESK / [:TADAM:]

experimentální drama


Podzimní den. Ve vzduchu jsou cítit stromy a ve větru ševelí listí. Podél nábřeží jednoho města jde žena. Je unavená a pospíchá domů. Pouliční lampy už dávno svítí. Řeka si tiše pluje tu svou. Na kostele odbíjí jedenáctá. Muž čeká v autodílně. Láhev už je skoro prázdná. Za mostem je slyšet prudké brždění pneumatik. Za zatáčkou pod mostem sedí schoulený muž, muchlající cár papíru v ruce… Řeka pod mosty naráží na kameny a u nábřeží šplouchá o stěny, které ji vězní v korytu. Do ulice se nese vůně drahého parfému. Muž s kabátem, se chystá na schůzku. Jde po nábřeží. V kapse si hraje s kouskem papíru. Jakoby se stalo všechno a vlastně nic. Zlatíčko čeká. Podzimní den v jednom překrásném městě. Studený vítr si hraje se stromy v parku. Do ulice se nese vzdálený pláč ženy, rachot montážních klíčů, vůně drahého parfému, trhání zmuchlaného papíru, zápach laciného cafe z automatu. A z policejní služebny se stále ještě svítí… Jakoby se stalo všechno a vlastně nic.


Autor: Matyáš Hauser
Úprava: Soubor
Režie: Matyáš Hauser
Hrají: Matyáš Hauser, André Ondřej Ulihrach, David Bolech, Kristýna Havelková, Anna Červeňová
Hudba: Matyáš Hauser
Výtvarník: soubor
Kategorie: experiment, drama


[:TADAM:] (Liberec)

Během tří let, co soubor funguje, má na svém kontě celkem tři inscenace: Prokletí (2014 AlternaPoetika), Číslo 923 – 215 (2015 POLapení) a Záblesk (2016 |:TADAM:|). Původní ideou Prokletí (2014) byla společná myšlenka Matyáše a Andrého udělat představení o prokletých básnících se spojením umu všech členů souboru. Tato myšlenka přetrvává při tvorbě dodnes. Inscenace, která vznikla společně s Jakubem Hrůzou ve formě jevištně zpracovaných básní velikánů světové poezie Baudelaira, Verlaina a Rimbauda, vyprávěla příběh těchto umělců. Další inscenace, Číslo 923 – 215 (2015) vznikla hned další školní rok, soubor se vrhl na představení inspirované utopií, anti-utopií čili dystopií, ale i sklíčeností světa.

Pohled do dystopistického budoucího světa plného nástrah a nebezpečí dal souboru opět další šanci ukázat svůj styl divadla. Záblesk (2016) letošní Matesův počin teprve své obzory nachází. Příběh z překrásného velkoměsta, ve kterém se toho děje více než tušíme, jako by se dělo vše, ale zároveň nic.

Soubor se účastní festivalů a přehlídek mj. Na(ne)čisto, Wolkrův Prostějov, Přemostění, Mladá scéna v Ústí nad Orlicí, Hradec Open Air, Festival Prkna.


PARTNEŘI FESTIVALU