ROZMARNÉ LÉTO / Rádobydivadlo Klapý ROZMARNÉ LÉTO / Rádobydivadlo Klapý ROZMARNÉ LÉTO / Rádobydivadlo Klapý

STŘEDA 22. února 19.30–21.30

120 min. / Městské divadlo Turnov

ROZMARNÉ LÉTO / Rádobydivadlo Klapý

Hronovská inspirace: lyrická komedie na motivy humoristické novely Vladislava Vančury


Velmi populární humoristická novela Vladislava Vančury Rozmarné léto, napsaná autorem v roce 1926, je často dramatizována. Mimo jiné posloužila i jako předloha pro nejednu rozhlasovou inscenaci (první z roku 1961) a také k neméně známému a stejnojmennému filmu Jiřího Menzela z roku 1967 s Rudolfem Hrušínským v hlavní roli. Na prvním místě díla ovšem není prudký děj, ale autorův jazyk ovlivněný poetismem. Přesto se nová inscenace Rádobydivadla, pokouší této novele prošlapat na jeviště cestičku méně užívanou. Akcentuje vztah manželů Důrových, lyrický poetismus a jazykovou hravost posunuje více k dramatičnosti a scénické hravosti, používajíc i prvků grotesky.


Dramatizace: Rudolf Felzmann
Úprava a režie: Jaroslav Kodeš
Scéna a kostým: Jana Stejskalová
Hudba: Jiří Strohner
Světla a zvuk: Jan Kaška, Vít Líbal, Pavel Hurych
Inspice: Naďa Hladíková
Pohybová spolupráce: Eva Kodešová ml. a Radek Zima
Kouzelnické triky: Jan Vaidiš
Realizace scény, kostýmů a rekvizit: Milan Hrzán, Jaromír Holfeuer, Jana Stejskalová, Olga Psotová, Jonáš Filip a Jaroslav Kodeš

Osoby a obsazení:
Kateřina Důrová – Eva Kodešová
Antonín Důra – Ladislav Valeš
Major Hugo – Pavel Macák
Kanovník Roch – Václav Špirit nebo František Zborník
Kouzelník Arnoštek – Jonáš Filip
Kouzelnice Anna – Petra Maťáková nebo Tereza Lačná
Dědeček – Jaromír Holfeuer
Žena – Pavla Umhöhová nebo Lenka Svobodová - Šťastná
Muž – Vít Šťastný


Rádobydivadlo Klapý

Rádobydivadlo Klapý působí na amatérském divadelním nebi už více jak třicet let. Za tu dobu nazkoušel soubor složený z lidí žijících v různých sídlech Ústeckého kraje, Prahy i Středních Čech přes třicet inscenací. Hraje velmi často po celé republice, zajíždí na různá pozvání i do ciziny. Dramaturgie souboru je pestrá, nicméně preferuje hry s vážnější ideou než ty čistě zábavného charakteru. V současnosti má na repertoáru: B. Hrabal, V. Nývlt – Taneční hodiny pro pokročilé; P. Shaffer – Amadeus; L. Valeš podle I. Bergmana – Dlouhá cesta; L. Valeš podle Š. Alejchema – Všechno není košer; Vl. Vančura, R. Felzmann, J. Kodeš – Rozmarné léto.


PARTNEŘI FESTIVALU